internetowy sklep z narzędziami

Sklep internetowy to pomysł na biznes, na który decyduje się coraz więcej osób. Część z nich swoją ofertę kieruje do majsterkowiczów i właścicieli warsztatów. Dlatego w sieci można dziś znaleźć niejeden sklep z narzędziami.

To wciąż jednak obszar, w który warto zainwestować. Jeśli i Ty chcesz otworzyć taki biznes, powinieneś jednak dobrze zaplanować swoje działania.

Na początek mamy dla Ciebie pięć kroków, które pomogą Ci rozpocząć przygotowania do otworzenia własnego biznesu. Zastosuj się do tych porad, a z pewnością pierwsze chwile w branży e-commerce.

1 Wybierz odpowiedni asortyment

Sklep z narzędziami to dość ogólne pojęcie. Kryje się pod nim szeroki asortyment przedmiotów – od łopat czy śrubokrętów po skomplikowane elektronarzędzia i maszyny budowlane.

Zdecyduj więc, czy chcesz sprzedawać jak najbogatszy katalog narzędzi, czy też nieco sprofilować asortyment. Może warto poszukać własnej niszy i zainwestować w sklep z narzędziami do ogrodu albo sprzętem do obróbki drewna?

Sprawdź, jaka jest konkurencja na poszczególnych obszarach. Jeśli już na starcie będziesz wyróżniać się dobrze dobranym asortymentem, zwiększysz swoje szanse. Niech Twój sklep będzie inny od konkurencji.

sklep z narzędziami
Zdecyduj, jakie narzędzia mają być dostępne w Twoim sklepie.

2 Poznaj przepisy

Własna działalność to coś zupełnie innego niż praca na etacie. Tutaj Twoja odpowiedzialność jest znacznie większa. Dotyczy to zwłaszcza przepisów podatkowych.

Musisz wybrać rodzaj opodatkowania i opłacać składki ZUS. Na początku możesz skorzystać z ulgi – nie zapomnij o tym przy otwieraniu biznesu.

Przygotuj też odpowiednie regulaminy i rozwiązania zgodne z polityką RODO. Jeśli chcesz zbierać dane klientów, na przykład adresy e-mail, musisz poinformować o tym zarówno ich, jak i odpowiednie instytucje.

3 Wybierz platformę, na której będzie funkcjonować sklep

Jeśli nie jesteś informatykiem i nie masz zamiaru spędzać nocy na projektowaniu własnych rozwiązań, postaw na sprawdzoną platformę e-commerce. Oprogramowanie dla sklepu internetowego może być rozwiązaniem typu SaaS, gdzie w cenie abonamentu masz zapewnione najważniejsze rozwiązania i pomoc. To dobry pomysł na szybki start.

Alternatywą są platformy OpenSource. Tutaj możesz bardziej się wyróżnić i nie płacisz nic na starcie, ale w razie problemów musisz zatrudnić zewnętrznych specjalistów.

4 Zaplanuj logistykę, pomyśl o pracownikach

Jeśli jesteś producentem narzędzi, ten krok przyjdzie Ci łatwiej. Jeśli nie, musisz pomyśleć, skąd będziesz sprowadzać narzędzia. Poszukaj hurtowni, przejrzyj ich oferty i zaplanuj współpracę.

Ważna będzie logistyka, w tym łańcuch dostaw. Rozstrzygnij też sprawę magazynu. Gdzieś musisz w końcu trzymać sprzęt, który wyślesz klientom.

Oceń również skalę pracy i obowiązków, które Cię czekają. Być może sam sobie nie poradzisz i już na starcie powinieneś kogoś zatrudnić.

5 Zadbaj o reklamę w sieci

Kiedy już niemal wszystko będzie gotowe, nie zapomnij o zaznaczeniu w sieci swojej obecności. W przeciwnym razie nikt Cię nie znajdzie, oprócz znajomych niewiele osób usłyszy o Twoim sklepie.

Najlepiej już na początku zainwestować nieco w reklamę w sieci. Załóż profile w mediach społecznościowych. Zarezerwuj fundusze na reklamę na Facebooku i w Google. Postaw na firmowego bloga, który pomoże pozycjonować Twój sklep w wyszukiwarce. Bez tego trudno dziś zaistnieć na rynku.