Jakie oprogramowanie sklepu internetowego? - zakupy na laptopie

Pierwszym krokiem każdego e-przedsiębiorcy przy otwarciu nowego sklepu internetowego powinno być wybranie oprogramowania, skryptu, na którym będzie on działał. Dobre oprogramowanie będzie miało duże znaczenie na możliwości i sprzedaż Twojego sklepu.


Poznaj, jakie masz możliwości i zdecyduj, co będzie najlepsze dla twojego biznesu. Przeczytaj nasz artykuł i rozwiń swój nowy sklep internetowy!

Rodzaje oprogramowania

Jak już opisywaliśmy w artykule o “Prestashop”, sklep e-commerce w dzisiejszych czasach jest oparty o trzy różne rozwiązania, które bardzo się od siebie różnią. Dzięki czemu każdy przedsiębiorca ma duży wybór.

Open Source

To oprogramowanie sklepu internetowego, które jako pierwsze powinno znaleźć się na liście początkujących biznesmenów, gdyż można z niego korzystać całkowicie za darmo. Oczywiście musimy zapłacić za serwer, na którym będziemy zamieszczać pliki sklepu internetowego, lecz nie jest już to aż tak duży wydatek.

Najlepszym przykładem oprogramowania opartego o otwarty kod jest właśnie PrestaShop. Jego niesamowitym plusem jest możliwość edycji bez żadnych ograniczeń. Jednak większość z nich wymaga wiedzy technicznej. Zatem, lepiej aby wszelkie zmiany wdrażała firma specjalizująca się w tym oprogramowaniu.

SaaS

W tym przypadku oprogramowanie sklepu internetowego jest Ci udostępniane w ramach abonamentu. Twój sklep będzie znajdował się na serwerze dostawcy.

Największym plusem tego rozwiązania są bardzo niskie koszta rozpoczęcia działalności biznesu. Do tego nie będziesz musiał przejmować się serwerem ani instalacją.

Sklep dedykowany

To najdroższy, a zarazem najbardziej rozbudowany wybór. Tutaj nie będziesz korzystał z gotowych już oprogramowań, tylko będziesz musiał zlecić wykonanie Twojego sklepu internetowego firmie programistycznej, która zrobi go od zera. 


Na takie rozwiązania decydują się najczęściej wielkie firmy, które potrzebują rozwiązań, których to nie znajdą w pospolitych “gotowcach”. Największym plusem tego rozwiązania jest to, że wszystko będzie dopasowane do Twoich potrzeb. A minusem… bardzo duża suma.

Oprogramowania sklepu internetowego typu Open Source

Jak nietrudno zgadnąć polscy przedsiębiorcy bardzo często wybierają darmowe rozwiązania. W przypadku e-commerce nie jest inaczej, bardzo duży procent wszystkich platform sklepowych jest opartych o Open Source. Dlatego też warto zwrócić na nie uwagę.

WooCommerce

To tak naprawdę nie jest nawet oprogramowanie sklepu internetowego tylko wtyczka do WordPress, która umożliwia utworzenie prostego sklepu na Twojej witrynie. Swoją prostotą i intuicyjnością podbiła ona świat.

Ale ma też ona swoje minusy. Wtyczka ta sprawdza się jedynie w przypadku małego sklepiku przy niewielkim asortymencie…. przy większym nie ma nawet po co próbować się z nią bawić.

Magneto

Na podstawie tego rozwiązania powstaje większość sklepów w Polsce, nawet te największe. Magneto mimo swoich wysokich wymagań zapewnia dużą funkcjonalność, łatwość optymalizacji SEO, a także dostęp do specjalistów.

PrestaShop

Jak opisywaliśmy już w innym artykule, PrestaShop to zwyczajny Open Source, który posiada wokół siebie duży “fanbase”, czyli społeczność. Największym plusem tego oprogramowania sklepu internetowego jest wydajność i dużo darmowych elementów.

Instalacja tego skryptu wymaga wiedzy z zakresu programowania, lecz administrator nie potrzebuje już aż tyle wiedzieć.

Podsumowanie

A zatem jakie oprogramowanie sklepu internetowego powinieneś wybrać? Zależy to od wielkości Twojego sklepu i planów. Małe sklepiki powinny skorzystać z WooCommerce, średnie z PrestaShop, czy Magento, a duże z dedykowanych sklepów. Nie są to jednak sztywne ramy, sam jesteś kowalem swojego losu dlatego, sam powinieneś wybrać, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Artykuł powstał przy współpracy z Agencją interaktywną INTLE.