Programowanie w języku HTML - podstawy HTML

Zapewne trafiłeś na nasz artykuł, gdyż chciałbyś zostać web developerem lub też po prostu pragniesz tworzyć hobbystycznie strony internetowe. Pierwszy krok do spełnienia Twojego celu będzie również najważniejszym krokiem. Podstawa całego Internetu, czyli “język programowania” HTML. 


Pytanie brzmi, co musisz wiedzieć i jakie podstawy HTML musisz znać? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to zapraszamy do lektury!

Czym jest kod HTML?

HTML, czyli Hyper Text Markup Language to język służący do opisywania strony internetowej i tworzenia “szkieletu”, który będzie gotowy do uzupełnienia zawartością i funkcjonalnością.

Na początku należy zaznaczyć, że HTML to nie język programowania, tylko język znaczników. Jest to bardzo ważne, gdyż bardzo linczuje się nazywanie go językiem programowania. 

To, że jest językiem znaczników oznacza, że kod HTML składa się z “tagów”, które używane są do opakowania treści, tak aby działały w określony sposób. Czy będą pogrubione, czy też napisane kursywą, zależy tylko od Ciebie.

Struktura kodu HTML

Żeby zacząć pisać kod HTML potrzebne jest Ci parę informacji. Każda strona HTML będzie wymagała użycia przez Ciebie do poprawnego działania trzech rzeczy. Prologu, znacznika head i znacznika body. Przyjrzymy się każdemu z nich.

Prolog

To deklaracja standardu zapisywana jako <!DOCTYPE ….> (w miejsce kropek wstawiamy typ dokumentu), w przypadku najnowszej wersji kodu HTML 5, należy wpisać następującą formułę.

<!DOCTYPE html>

Służy to za informację dla przeglądarki, która ułatwia interpretację kodu.

Znacznik “head”

To “kontener” dla elementów, które mają być na stronie HTML, ale nie mają być widoczne dla użytkownika.

Można tam wstawić rzeczy takie jak opis strony, deklaracja zestawu znaków, używanego przez stronę, języka, opisu strony, czy też skryptów.

Znacznik “body”

W przeciwieństwie do head, body zawiera całą zawartość strony HTML. W sekcji tej wszystkie elementy będą wyświetlane użytkownikom. Wewnątrz tego taga, znajdziemy mnóstwo pomniejszych, które będą służyły do formatowania tekstu i elementów strony.

Najpopularniejszymi są <p>, <h1>, <a> i <ul>. Każdy z nich odpowiada za inną funkcję.

Jak zbudowany jest paragraf na stronie HTML?

Paragraf to jeden z najczęściej używanych tagów, jakie występują w kodzie HTML, oprócz tych wymienionych już wcześniej w artykule.

Aby poprawnie móc się nim posługiwać, musisz nauczyć się, jak tworzymy ten znacznik.

Paragraf HTML składa się z paru istotnych elementów

Opening tag

Zbudowany jest on z nazwy elementu i dwóch ostrych nawiasów. W podobny sposób tworzymy każdy inny tag na stronie HTML.

<p>

Closing tag

Zbudowany jest praktycznie tak samo jak opening tag, z tą różnicą, że przed nazwą elementu musisz dodać slash “/”. Tag ten jak sama nazwa wskazuje, kończy dany element.

</p>

Podsumowanie

Właśnie poznałeś najważniejsze podstawy, które musisz wiedzieć, do poprawnej nauki kodu HTML. Radzimy, byś teraz nie poprzestał na nauce, tylko wpisał w wyszukiwarce “html dla zielonych” i ruszył w dalszą przygodę z kodem, gdyż naprawdę warto.

Życzymy Ci powodzenia!