Co robi biuro rachunkowe

Wiele firm współpracuje z biurami rachunkowymi, ponieważ bardzo ułatwia to pracę i funkcjonowanie firmy. Jednak przed wyborem odpowiedniego biura powinieneś dobrze się zastanowić, jakie wybrać. 

Przed dokonaniem wyboru trzeba także zapoznać się z pojęciem biura rachunkowego, oraz poznać jego zadania. Ważne jest, aby zrozumieć dokładnie, jakie usługi mogą być Ci zaoferowane. 

W tym artykule dowiesz się, jaki jest zakres prac biura rachunkowego. 

Biuro rachunkowe – czym tak naprawdę jest?

Biuro rachunkowe, to firma z uprawnieniami do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Poprzez podpisaną wcześniej umowę z klientem świadczą mu usługi, które wynikają z ich uprawnień. 

Oznacza to, że biuro to zajmuje się wszystkimi sprawami księgowymi firmy za stosowną, wcześniej ustaloną opłatą. 

Aby wybrać najodpowiedniejsze biuro rachunkowego dla Twojej działalności, najpierw powinieneś zapoznać się z ich ofertą, ponieważ nie wszystkie biura rachunkowe świadczą takie same usługi. 

Zastanów się jakie usługi będą Ci potrzebne, a potem wybierz odpowiednie biuro rachunkowe, które pomoże Ci w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i nie tylko. 

Podstawowe zadania biura rachunkowego 

Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Jest to podstawowe i jedno z najważniejszych zadań biura rachunkowego. Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest niezbędne, aby firma mogła funkcjonować. 

Dlaczego? W księgach rachunkowych zapisuje się dokładnie każdą złotówkę, która przepłynęła przez firmę. Dzięki nim każdy przedsiębiorca wie, w jakim stanie finansowych jest firma i widzi, czy jego działalność dobrze sobie radzi, czy wręcz przeciwnie. 

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów 

Kolejnym zadaniem, które należy do biura rachunkowego, jest prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów. 

Dzięki prowadzeniu tych ksiąg będziesz miał jasną sytuację jeśli chodzi o wszystkie przychody i rozchody Twojej firmy. Prowadzenie takich ksiąg stanowi najprostszą formę rozliczenia się z urzędem skarbowym. 

Ryczałtowa ewidencja przychodów 

Jest to kolejna forma, za pomocą której przedsiębiorcy mogą dokonać rozliczeń. Wtedy istotne jest, aby prowadzić ewidencję przychodów. 

Prowadzenie ewidencji VAT

Jest to kolejne ważne zadanie, które należy do podstawowych zadań biura rachunkowego. 

Dzięki ewidencji VAT każda firma może ustalić kwotę naliczonego podatku, a także określić wysokości należnego podatku od towarów, a także usług. Dlatego bardzo ważne jest, aby prowadzić taką ewidencję rzetelnie i zawsze wszystko wpisywać. 

Dlatego też wiele przedsiębiorstw zatrudnia odpowiednie biuro rachunkowe, aby ktoś zrobił i prowadził takie księgi za nich. 

Oczywiście musisz pamiętać, aby dobrze sprawdzić biuro, które chcesz zatrudnić, ponieważ oferujesz im bardzo ważne informacje dotyczące Twojej firmy i powierzasz im ważne zadanie. 

Przygotowywanie deklaracji PIT, CIT i VAT

Deklaracje podatkowe są bardzo ważnymi dokumentami, które musi złożyć każda firma. Dzięki nim przedsiębiorstwa przekazują informację, które są istotne jeśli chodzi o podatki.

Takie deklaracje można składać w formie papierowej jak i elektronicznej. Ważne jest także, aby złożyć je na czas. Dlatego też warto zlecić takie zadanie biurowi rachunkowemu.

Dodatkowe zadania biura rachunkowego

Biura rachunkowe mają także wiele innych zadań, które mogą się różnić w zależności od wybranego biura.

Wiele biur oferuje profesjonalną pomoc przy zakładaniu własnego przedsiębiorstwa, a także służą poradami księgowymi. Pomogą Ci wybrać odpowiednią formę prawną przedsiębiorstwa, formę opodatkowania, a także doradzą w zakresie działalności gospodarczej.

Wiele biur rachunkowych oferuje także redagowanie pism urzędowych, umów i ugod, rejestracja firm a nawet szkolenia księgowe i księgowo-płacowe.

Kto korzysta z usług biur rachunkowych 

Z usług biur rachunkowych najczęściej korzystają osoby, które nie mają pojęcia jak prowadzić księgi rachunkowe. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że wszystkie dokumenty będą prawidłowo wypełnione.
Jednak z tych usług korzystają także średnie i duże firmy. Jeśli nie zdecydowały się na otworzenie własnego działu księgowego, to na pewno korzystają z usług takiego biura.

Podsumowanie 

Jak widzisz biuro rachunkowe wykonuje wiele ważnych zadań, a do najważniejszych należy prowadzenie ksiąg rachunkowych czy też przygotowywanie deklaracji podatkowych. Jeśli Twoja firma nie posiada działu księgowości, to powinieneś pomyśleć o tym, aby wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, które zajęłoby się poprawnym prowadzeniem księgowości.

Materiał opracowany na podstawie oferty biura rachunkowego https://axio-ksiegowosc.pl.